Kraków, wybrane atrakcje

KRAKÓW

Sercem miasta od setek lat pozostaje Rynek Główny− największy plac miejski średniowiecznej Europy, zachowany w niezmienionym kształcie od 1257 roku i wpisany na  pierwszą listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 1978. Od 600 lat, z wieży Bazyliki Mariackiej, co godzinę, rozlega się hejnał grany na cztery strony świata. Natomiast stojące pośrodku rynku Sukiennice– średniowieczna hala targowa – są jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich zabytków.

Poza zabytkami Starego Miasta niezmiennie intryguje Kazimierz − miejsce wielowiekowego współistnienia dwóch kultur – chrześcijańskiej i żydowskiej. Przestrzeń wypełniona zabytkami judaizmu o światowym znaczeniu, ale przede wszystkim obszar tętniący życiem .

Kraków znany też jako Europejska Stolica Kultury, tytuł ten miasto Kraków otrzymało w 2000 r. Rocznie odbywa się tutaj blisko 100 festiwali i innych wydarzeń kulturalnych o międzynarodowej renomie. To także miasto nowoczesnych muzeów.

Zamek Królewski na Wawelu

Wawel to wapienne wzgórze w centrum Krakowa, nad Wisłą, z zespołem monumentalnych zabytków o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych. To niezwykłe sanktuarium określa tożsamość Polaków, jest ich symbolem narodowym i kulturowym. Wawel był siedzibą polskich władców, ich nekropolią i miejscem gdzie rodziła i rozwijała się historia Polski.

Wzgórze wawelskie to obecnie pomnik narodowej przeszłości, rezydencja historyczna złożona z kilku ekspozycji muzealnych, mieszczących się w budynku pałacu i dawnych kuchniach królewskich. Odrębną jednostką jest Muzeum Katedralne prezentujące przedmioty związane z dziejami kapituły, zabytki złotnictwa, tkactwa, obrazy i rzeźby.

Wieżą Mariacka

Zwana również Wieżą Straży, lub Hejnalicą - jest jedyną na świecie, z której od przeszło sześciuset lat przez całą dobę co godzina trębacz gra hejnał na cztery strony świata.

Krakowskie Podziemia

Przewidziane  na 6 miesięcy badania archeologiczne wschodniej strony krakowskiego Rynku Głównego rozpoczęły się latem 2005 roku, jednak obszar badawczy i odkrycia z nim połączone ,sprawiły że prace trwały 5 lat. Związane jest to z archeologicznymi warstwami Rynku zapisane jest w nich  1000 lat historii tego miejsca. Efekty badań prezentowane są na podziemnej wystawie, której celem jest między innymi ukazanie ścisłych związków łączących średniowieczny Kraków z innymi europejskimi miastami . Krakowski Rynek jest miejscem pełen tajemnic. Wytyczony w połowie wieku XIII, stał się główną przestrzenią publiczną miasta; niezmiennie, przez stulecia aż do czasów współczesnych pozostaje sercem Krakowa. Ale by zobaczyć jak wyglądał u schyłku średniowiecza, w czasach gdy przechadzał się po nim Mikołaj Kopernik - trzeba zejść do podziemi  i odkryć historię tego miejsca.

 

Piwnica i kino pod Baranami

Pałac Pod Baranami powstał w XVI w., Składa się z trzech kamienic połączonych w jedną  . Historia głosi że w jednej z nich mieściła się karczma, w której hodowano barany przeznaczone na sprzedaż, stąd jej nazwa . Okazała budowla zawdzięcza jednak swoją sławę nie tej historii, lecz najważniejszej scenie kabaretowej w Polsce.

Mały Rynek

Mały Rynek to niewielki placyk z rodowodem sięgającym średniowiecza znajdujący się na wschód od Rynku Głównego. W średniowieczu było to miejsce gdzie handlowano głównie mięsem. Potem zmieniono asortyment i handlowano też warzywami i owocami. Obecnie odbywają się na nim atrakcje kulturalne.

Smok Wawelski

Rzeźbiarz Bronisław Chromy Chcą upamiętnić legendę  zaprojektował pomnik Smoka Wawelskiego. Monumentalny posąg odlany z brązu broni wejścia do jaskini od strony Wisły.

Brama Grunwaldzka

Wjeżdżając od strony Wieliczki i Niepołomic do Krakowa, możemy zobaczyć niedawno powstały nowy mural - jest to Brama Grunwaldzka upamiętniająca wjazd króla Władysława Jagiełły do Krakowa po bitwie pod Grunwaldem.

Papieskie okno

W siedzibie biskupów krakowskich  (Kuria Metropolitalna (Pałac Arcybiskupi)) to właśnie tu znajduje się okno z którego Jan Paweł II przemawiał do Narodu, obecnie miejsce to przyciąga wielu wiernych którzy przystają przy oknie wspominając  Ojca Świętego.

Fabryka Schindlera

Stała wystawa prezentująca historię mieszkańców Krakowa oraz krakowskiego getta w czasach II wojny światowej. Wystawa  przedstawiona jest w  interesujący, sposób za pomocą multimediów. Historię przedstawiona jest w postaci obrazów, dźwięków, czucia -  poznajemy ją wszystkimi niemal zmysłami.

Sukiennice

Pierwsze sukiennice wzniesiono w XIII w. Budowę zlecił  i ufundował Kazimierz Wielki po ich zniszczeniu powstały sukiennice renesansowe (1556-1559) - budynek zwieńczono pięknymi attykami i ozdobiono maszkaronami.

Kopiec Kościuszki

Kopiec Tadeusza Kościuszki został usypany w latach 1820-1823. Zawiera w sobie ziemię z pól bitewnych pod Racławicami, Szczekocinami i Maciejowicami. Kopiec znajduje się na Wzgórzu błogosławionej Bronisławy (326 m n.p.m.) i ma 34 m wysokości. Na jego wierzchołku w 1860 r. umieszczono głaz z napisem "Kościuszce".

Dzwon Zygmunta

Najsłynniejszy dzwon w Polsce - Dzwon Zygmunta. Znajduje się w Wieży Zygmuntowskiej przy katedrze wawelskiej. Wejście do wieży prowadzi przez kaplicę św. Małgorzaty, która pełni rolę zakrystii. Dzwon nazwano na cześć jego fundatora, króla Zygmunta I Starego. Dzwon został odlany w Krakowie przez ludwisarza Hansa Bahama z Norymbergii w 1520 roku. Napis na dzwonie głosi: „Bogu Najlepszemu, Największemu i Dziewicy Bogurodzicy, świętym patronom swoim, znakomity Zygmunt, król Polski, Jego masa to: 12.600 kg, w tym serce dzwonu 365 kg oraz klosz 9650 kg.

Barbakan – niezwykła XV wieczna architektury obronna - powstał w latach 1498-1499 z inicjatywy Jana Olbrachta. Zbudowany  na rzucie wycinka koła o średnicy 24,5 m, grubość murów w dolnych części mierzy ponad 3 m. Otoczony fosą o szerokości 26 m.

Brama Floriańska (1300-1307) w końcu XV została połączona z Barbakanem za pomocą tzw. Szyi. W XVII w. otrzymała nakrycie w postaci barokowego hełmu, przylegają do niej fragmentu średniowiecznego muru miejskiego.

Jama Michalika

Przy ulicy Floriańskiej, mieści się słynna kawiarnia Jama Michalika. W latach 1905-1912 występował tu pierwszy Polski kabaret literacki Zielony Balonik. Dzięki dobrze zachowanym wnętrzom do dnia dzisiejszego można w tym miejscu  poczuć artystyczną atmosferę Krakowa z początków XX stulecia. Miejsce słynie również z wyśmienitych deserów serwowanych na miejscu.

Rynek krakowski to miejsce w centrum miasta, który powstał na podstawie aktu lokacyjnego wydanego przez Bolesława Wstydliwego w 1257 r. Jest on największym wśród rynków miast europejskich - ma 40 tys. metrów kwadratowych i nazywany jest "salonem Krakowa".

Dawniej rynek zabudowany był różnymi urządzeniami wszystko na poczet handlu, a dookoła tych zabudowań biegła uliczka zwana Ringiem - stąd nazwa rynek. Na środku placu znajdują się Sukiennice ich fundatorem na cześć handlarzy suknem był Bolesława Wstydliwy. W ciągu wieku równolegle do Sukiennic powstały bogate kramy - sprzedawano w nich drogie towary, taki jak przyprawy korzenne albo pasmanterię.  Rynek oprócz handlu był miejscem wielu  uroczystości - tu krakowianie składali hołd nowo ukoronowanym  królom na następny dzień po koronacji. Król zasiadał na podwyższeniu zwanym Goldą  i przyjmował hołd od rajców oraz pozostałych mieszkańców, po czym odbywały się zabawy - a bawiło się całe miasto. W tym miejscu  - wykonywano także wyroki śmierci na złoczyńcach, których zeznania wymuszano torturami miejscem tortu była piwnica w ratuszu. 

Kościół Mariacki

Kościół Mariacki w Krakowie od 800 lat jest główną świątynią mieszczańską. , znajduje się  w niej wiele grobów dobrodziejów tegoż kościoła. Przepiękne są renesansowe nagrobki rodziny Montelupich czy Cellarych, znajdujące się w tylnej części prezbiterium, a w jednej z kaplic - Seweryna Bonera i jego żony Zofii z Betmanów. W nawie głównej mamy ołtarze barokowe z czasu przebudowy wnętrza przez Jacka Łopackiego, tutejszego proboszcza, żyjącego w XVIII w. Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz z obrazem Zwiastowania. W nawie północnej znajduje się ołtarz z jeszcze jedną rzeźbą Wita Stwosza. Jest to scena ukrzyżowania wykonana w kamieniu. Bardzo przejmująca rzeźba Chrystusa, przedstawia Go w momencie śmierci. Obok znajduje się prześliczne cyborium wykonane w XVI w. przez Jana Padovano. Dookoła naw bocznych znajdują się ciekawe kaplice, kilka z nich jest umieszczonych na pięterku. W jednej możemy dostrzec tryptyk wykonany przez Stanisława Stwosza - syna Wita, a przedstawiający sceny związane ze św. Stanisławem.

Collegium Maius

Gmach późnogotycki (1462-1493), w którym wykorzystano  mury starszych kamienic. Rozbudowywany w XV i XVI w. o aulę , dobudowano bibliotekę). W XIX w. przekształcony w duchu neogotyku. Po zniszczeniach II wojny światowej poddany konserwacji (1949-1964) - usunięto naleciałości neogotyckie i przywrócono wygląd XVI-wieczny.